Vaš prohlížeč je zastaralý a web tak nemusí být zobrazen správně. Pro zobrazení webu si prosím stáhněte moderní prohlížeč.

Házenkář/ka sezony 2022/23: Mrkva obhájil trofej, mezi ženami kraluje Jeřábková

30/07/2023 | soutěže
Je konec, už zbývá jen vyhlásit tradiční anketu. O sezoně 2022/23 totiž už můžeme hovořit v minulém čase. České házené přinesla postupy mužské a ženské reprezentace na nadcházející velké akce, dvě vítězky Ligy mistryň, další parádní finále Chance Extraligy či konec nadvlády Baníku Most v MOL Lize. Jak dopadla tradiční anketa Házenkář/ka sezony?
Házenkář/ka sezony 2022/23: Mrkva obhájil trofej, mezi ženami kraluje Jeřábková

Házenkář sezony – Tomáš Mrkva

Pořadí první trojky Házenkáře sezony je navlas stejné jako před rokem. Změnilo se maximálně to, že druhý Matěj Klíma již nehraje ve Schwartau, ale v Lipsku a další reprezentační stálice Tomáš Mrkva nebude přebírat cenu coby gólman Bergischeru, avšak Kielu.

Mrkva absolvoval první sezonu v německém velkoklubu, kde tvořil dvojici s dánskou hvězdou Niklasem Landinem Jacobsenem. Zkušený havířovský rodák si svou novou štaci nemohl vynachválit. Sám přiznával, že ani nečekal, že dostane tolik prostoru na palubovce. V Bundeslize nechyběl v sestavě ani jednou a pomohl k třiadvacátému titulu pro Kiel. Ten nakonec za sebou nechal obhájce z Magdeburgu, jenž loni Kiel sesadil.

Kromě toho může 34letého Mrkvu těšit také zisk německého Superpoháru či postup české reprezentace na EURO. Důležitým krokem k tomu byla domácí výhra proti Islandu, kdy Češi i s Mrkvou v brance inkasovali proti šestému týmu z posledního ME a dvanáctému z letošního MS pouze sedmnáctkrát. Po celou sezonu byl Mrkva velkou oporou národního týmu a jasnou brankářskou jedničkou.

1. místo: Tomáš Mrkva (THW Kiel/Německo)
2. místo: Matěj Klíma (VfL Lübeck-Schwartau, SC DHfK Handball/Německo)
3. místo: Tomáš Babák (Bergischer HC/Německo)
4. místo: Tomáš Piroch (SPR Wisla Plock/Polsko)
5. místo: Dominik Solák (HCB Karviná)

Tomáš Mrkva: „Prvně bych chtěl poděkovat všem, kteří pro mě hlasovali. Je pro mě obrovská čest získat toto ocenění podruhé v řadě a zároveň také závazek do budoucna, abych potvrzoval své výkony. Rád bych také poděkoval svým spoluhráčům v Kielu i reprezentaci. Uplynulá sezona byla velmi úspěšná, v Kielu jsme získali titul v bundeslize a superpohár, s reprezentací jsme postoupili na EURO do Německa a odehráli jsme skvělé zápasy před úžasnými fanoušky, za to vám patří obrovský dík. Chtěl bych poděkovat také oběma trenérům Filipu Jíchovi i Xavimu Sabatemu a také samozřejmě své rodině, která celý rok tvořila naprosto skvělé zázemí a díky ní jsem se mohl maximálně soustředit na sport. Chtěl bych všem malým házenkářům, funkcionářům, hráčům i trenérům popřát úspěšnou nadcházející sezonu bez zranění.“

Házenkářka sezony – Markéta Jeřábková

I v anketě Házenkářka sezony je obsazení prvních tří pozic totožné. Nicméně to už neplatí pro pořadí. Loni druhá Markéta Jeřábková navázala na prvenství ze sezony 2019/20. S Kristiansandem byla stoprocentní. Bez jediné porážky totiž norský velkoklub vyhrál titul i domácí pohár. Především ale Jeřábková zapsala druhý triumf v Lize mistryň.

V semifinále proti maďarskému Györu se 27letá spojka prosadila sedmkrát, ve finále s Ferencvárosem čtyřikrát. Jeřábková byla mimo jiné druhou nejlepší střelkyní EHF Champions League. V sedmnácti duelech vsítila 118 gólů. S Vipers se tak rozloučila nejlepším možným způsobem, protože od nové sezony posílí dánský Ikast.

Již tak nebude spoluhráčkou Jany Knedlíkové, těsně druhé v anketě. Knedlíková vyhrála Ligu mistrů dokonce pošesté za sebou, což se jí povedlo jakožto první házenkářce v historii. Před baráží o MS se Švýcarskem oznámila konec reprezentační kariéry. Nicméně i přes absenci elitní pravé křídelníce český tým dokázal postoupit. Sedmnácti přesnými zásahy v celém dvojzápase k tomu přispěla Markéta Jeřábková, házenkářka sezony 2022/2023.

1. místo: Markéta Jeřábková (Vipers Kristiansand/Norsko)
2. místo: Jana Knedlíková (Vipers Kristiansand/Norsko)
3. místo: Veronika Malá (SG BBM Bietigheim/Německo)
4. místo: Petra Kudláčková (DHC Slavia Praha)
5. místo: Charlotte Cholevová (DHK Baník Most)

Markéta Jeřábková: „Moc bych chtěla poděkovat všem, kteří se zapojili do hlasování. Velmi si vážím všech hlasů a také ceny. Je to příjemná tečka za již uplynulou sezonou, která z mého pohledu byla jako ze snu. Těším se na novou zkušenost v Dánsku, kde mě čeká výzva jak na klubové úrovni, tak na prosincovém mistrovství světa s reprezentací.“

Hráč Chance Extraligy – Dominik Solák

Složení TOP 3 potvrdilo, že Plzeň a Karviná v posledních letech vládnou Chance Extralize. Umístění v první trojce totiž patřilo právě zástupcům obou finalistů. Zatímco loni skončil Dominik Solák v anketě Hráč Chance Extraligy na bronzové pozici, letos celou anketu opanoval před druhým Jakubem Doudou, respektive třetím Tomášem Nejdlem, dvěma plzeňskými soupeři z uplynulých pěti finálových soubojů.

Trio Nejdl, Douda, Solák se vidělo na palubovce i při finále Českého poháru v pražské UNYP Aréně, kdy Plzeň zvítězila 34:30. To nic nemění na tom, že Solák na spojce znovu táhl Karvinou. Opět nastupoval ve spojkové řadě s Patzelem, byť tedy Jonášem, bratrem Vojtěcha, který v létě odešel do Německa.

Pětadvacetiletý Solák před sezonou nevyloučil v budoucnu nějaké zahraniční angažmá, ale již v září ujistil, že pro ročník 2022/23 zůstane v Karviné a byl znovu oporou v defenzivě i v útoku. Primárně doufejme v jeho bezproblémovou rekonvalescenci. Letošní sezonu totiž ukončil dost nešťastně. Ve čtvrtém finálovém zápase nedohrál po souboji s Janem Chmelíkem kvůli zlomené klíční kosti. Páté utkání v Plzni tak sledoval jen z tribuny.

1. místo: Dominik Solák (HCB Karviná)
2. místo: Jakub Douda (Talent tým Plzeňského kraje)
3. místo: Tomáš Nejdl (Talent tým Plzeňského kraje)

Dominik Solák: „Je to pro mě obrovská čest získat takové ocenění, zároveň je to zadostiučinění za několikaletou dřinu a tvrdou práci, která se vyplatila. Toto ocenění pro mě má obrovskou váhu a chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom společně se mnou podíleli."

Hráčka MOL Ligy – Iveta Korešová

Iveta Korešová se vrátila do Písku po deseti letech, a to především z rodinných důvodů. Nezlákala ji ani vidina účasti v Lize mistryň v dresu Mostu. Sokolu se upsala na rok. Po přesunu na jih Čech si pochvalovala, že má na svého syna podstatně víc času a psychicky se jí ulevilo. A na palubovce to bylo znát.

Zkušená 34letá spojka se s 249 góly stala nejlepší střelkyní MOL Ligy a především díky jejím výkonům postoupil Písek do play-off poprvé od roku 2012. Za zmínku stojí hlavně její představení v utkání proti Kynžvartu při remíze 32:32 nebo výhře Sokola na hřišti Baníku (první vítězství po jedenáctileté odmlce) v poměru 38:36. V obou duelech nasázela patnáct branek.

Korešová hodlala dovést Jihočešky k první medaili od jedenácti letech, což se ovšem Sokolu nepovedlo. Ve dvojzápase o bronz proti Olomouci skórovala celkem šestadvacetkrát. V úvodním duelu (remíza 34:34) rozvlnila síť dvanáctkrát, v odvetě čtrnáctkrát. Nicméně i tak rozhodující duel o bronzovou medaili Písek doma prohrál 27:31. 

1. místo: Iveta Korešová (Sokol Písek)
2. místo: Charlotte Cholevová (DHK Baník Most)
3. místo: Petra Kudláčková (DHC Slavia Praha)

Iveta Korešová: „Moc si ocenění vážím. Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali, svým spoluhráčkám a realizačnímu týmu. A hlavně děkuji své rodině za podporu, že můžu i s malým dítětem hráč v České republice na té nejvyšší úrovni. K minulé sezoně bych chtěla říct, že myslím, že byla pro náš klub úspěšná. Probojovali jsme se po 11 letech do play off, i když na konci trochu převládalo zklamání. Měli jsme sezonu dobře rozehranou a medaile byla na dosah. Ale máme prostor pro zlepšení do příštího ročníku, takže doufám, že se znovu probojujeme do vyřazovací fáze a získáme tu vytouženou medaili.“

Talent sezony, chlapci – Daniel Bláha

Talentem sezony byl zvolen plzeňský Daniel Bláha, 17letá levá spojka. Bláha naskočil do Chance Extraligy na podzim při rozsáhlé marodce Západočechů. Své šance se tehdy ještě v šestnácti letech chopil perfektně. Nastřílel celkem 98 branek. Především čtyři sekundy před koncem rozhodl listopadový souboj s Lovosicemi o první místo.

Bláha zaujal hlavně svou výškou 212 centimetrů a řadí se tak mezi nejvyšší hráče v soutěži. Trenér Petr Štochl jej chválil, že dokáže s tímto faktorem velmi dobře pracovat a ani v pohybu rozhodně neztrácí. Bláha už své místo na soupisce Talentu v průběhu sezony nepustil a šanci dostával i ve finále Českého poháru a Chance Extraligy proti Karviné. Zároveň nastupoval za starší dorost.

Především jej ale reprezentační kouč Xavier Sabaté na konci kalendářního roku povolal na přípravné dvojutkání proti Lotyšsku. Při remíze 24:24 a výhře v odvetě 34:24 se Bláha prosadil celkem dvakrát. Zajímavostí je, že během tohoto reprezentačního srazu oslavil v Rize své sedmnácté narozeniny a sám přiznal, že nikdy nedostal k narozeninám hezčí dárek.

1. místo: Daniel Bláha (Talent tým Plzeňského kraje)
2. místo: Pavel Chotěborský (HK FCC Město Lovosice)
3. místo: Robert Halíček (TJ Sokol Nové Veselí)

Daniel Bláha: „Minulá sezona se velice povedla, jsem rád, že jsem dostal v A týmu takovou příležitost a jsem rád, že mi trenéře i hráči věřili každý zápas. Dvě medaile jsou velmi dobrý úspěch, podle mě, a hlavně můj první, takže o to víc se vážím té příležitosti, kterou jsem dostal. Je to jakoby další skvělý úspěch vyhrát hráče sezóny do 19 let, ale bez podpory rodiny, trenérů a hráčů by to nebylo vůbec možný, za co ji všem děkuju. A na příští sezonu se těším, začnu v A už od začátku a budeme chtít samozřejmě znovu vyhrát. Můj osobní cíl je pracovat na sobě dál a zlepšit se od minulé sezóny ještě mnohem dál než teď, protože to bude potřeba.“

Talent sezony, dívky – Natálie Kuxová

Devatenáctiletá olomoucká střední spojka obhájila prvenství v anketě Talent sezony. Osmá nejlepší střelkyně MOL Ligy (126 branek) se podílela na tom, že Zora opět získala bronz.

Zároveň ji nový reprezentační trenér Bent Dahl neopomenul v nominaci na přípravný dvojzápas proti Švédsku nebo úspěšnou baráž o mistrovství světa proti Švýcarsku. Je tak patrné, že není bez šance na to, aby se na konci tohoto kalendářního roku zúčastnila světového šampionátu, který budou spolupořádat Norsko, Švédsko a Dánsko.

Povedená sezona Kuxové měla za následek, že ji na stole přistála nabídka z Mostu. Tu olomoucká opora přijala, ačkoli uvažovala o zahraničí. Od nové sezony tak bude usilovat o to, aby se Baník vrátil na trůn. Na severu Čech se potká i s Annou Jestříbkovou, jež v anketě Talent roku skončila druhá. Po sezoně přestoupila z kádru českého mistra právě do týmu poraženého finalisty.

1. místo: Natálie Kuxová (DHK Zora Olomouc)
2. místo: Anna Jestříbková (DHC Slavia Praha)
3. místo: Simona Schreibmeierová (DHC Plzeň)

Natálie Kuxová: „Myslím, že minulá sezona s Olomoucí byla dost úspěšná. Měli jsme hodně mladý tým a asi nikdo od nás úplně neočekával, že bychom se mohly tak dobře umístit. A ocenění si vážím moc. Motivuje mě to na sobě pracovat dál a být lepší a lepší. Už se velmi těším na příští sezonu, tým v Mostě bude obměněný. Máme tam řadu nových hráček a celkem i mladých, takže jsem zvědavá, jak nám to sedne. Teď už pomalu začínáme s házenou, ale ještě to není úplně ono. Jsem zvědavá na to, jak se nám bude společně dařit. Můj takový cíl, co bych ráda v sezoně dokázala, je určitě titul. Minulý rok se Baníku tolik nedařilo a byl by to zároveň můj první titul, takže je motivace obrovská.“

Trenér roku – Xavier Sabate

V anketě Trenér roku vyhrál cizinec. Za 46letým Xavierem Sabatem zaostali druhý Petr Štochl, který s Plzní dosáhl na double, i lodivod Kielu Filip Jícha. Historicky první zahraniční kouč na české mužské reprezentační lavičce se podílel na čtvrtém postupu Čechů v řadě na EURO.

Češi z šesti zápasů prohráli jen na Islandu a nebudou tak scházet příští rok v lednu v Německu, kde si to v základní skupině rozdají s Dánskem, Portugalskem a Řeckem. Kromě povedené kvalifikace se reprezentace blýskla i na turnaji ve Francii, kde přehrála Nizozemsko, účastníka letošního světového šampionátu.

Španělskému trenérovi se dařilo i na klubové scéně. S Plockem mu jen vinou horších vzájemných zápasů proti Kielcím utekl polský titul. To ve finále Polského poháru zvítězila Wisla právě proti Kelcím 30:25. Wisle se dařilo i v Champions League, kde poprvé v historii postoupila do čtvrtfinále. V osmifinále překvapivě vyřadila Nantes, když první utkání skončilo 32:32, v odvetě smazala pětigólové manko a na sedmičky byla úspěšnější. Nechybělo zas až tolik, aby Plock překvapil v souboji o semifinále pozdějšího vítěze soutěže Magdeburg. Po domácí remíze 22:22 prohrál na půdě soupeře 28:30.

1. místo: Xavier Sabate (česká reprezentace mužů, Wisla Plock/Polsko)
2. místo: Petr Štochl (Talent tým Plzeňského kraje)
3. místo: Filip Jícha (THW Kiel/Německo)

Xavi Sabate: „Chtěl bych v první řadě poděkovat za ocenění, vážím si ho. Pro mě je a vždy bude nejdůležitější kolektiv a tým, i když je samozřejmě vždy hezké obdržet takovou cenu. Rád bych pogratuloval trenérům Petru Štochlovi a Filipu Jíchovi za výborné sezony a všem českým trenérům pak poděkoval za společnou kooperaci a za to, že se společně snažíme posouvat a zlepšovat. Díky aktivitám svazu a seminářům jsme v neustálém kontaktu a snažíme se společnými silami pracovat na české házené. Za to jim patří velký dík.“

Celý pořad k vyhlašování ankety naleznete tady.

Foto: Petr Ryp, Ivo Dudek, HCB Karviná, Sokol Písek, DHK Zora Olomouc, Hana Vrbková, Vipers Kristiansand, EHF