Juniorky v Kopřivnici dvakrát podlehly Polsku, znovu se sejdou v Kynžvartu
„Udělali jsme obrovské penzum práce. Něco jsme zvládli lépe, něco hůř, ale jsem velmi spokojený s nasazením a energií holek. Každá přijela s jiným tréninkovým základem, každá z nich měla za sebou jinou zátěž a možnosti přípravy. Nebylo tak pro nás jednoduché nastavit program, který bude optimální pro všechny, ale nakonec se nám to podařilo zvládnout velmi dobře,“ pochvaloval si po náročném týdnu trenér reprezentace juniorek Dušan Poloz.
Vedle dvou mezinárodních zápasů hráčky absolvovaly tři silově kondiční tréninky, dva atletické a sedm herních. „Což je za šest dní obrovská zátěž a hráčky nám pak potvrdily, že tak nabitý program nezažily ani na soustředěních ve svých klubech. To je současně plus i mínus, neboť hráčky na takovou zátěž nejsou zvyklé,“ vysvětlil Poloz.
České juniorky se v pátek a v sobotu na závěr týdenního kempu utkaly dvakrát s reprezentací Polska. V obou utkáních prohrály, v prvním poměrem 24:29, ve druhém 21:24. „I když je to příprava, stále je to mezinárodní utkání. To chceme vždycky vyhrát a nepodařilo se nám to, proto jsme samozřejmě zklamaní,“ ohlédl se za výkonem v utkáních Poloz, ale současně dodal: „Druhý pohled na věc ale je fakt, že třináct hráček z polského výběru se připravuje v akademii Plocku, kde jejich práci covid prakticky vůbec nepoznamenal, a byly v plném tréninkovém objemu. Výpadek ve sportovní přípravě v Česku se v budoucnu projevovat na výkonnosti českých sportovců, nejen házenkářek a ve srovnání to bude znát.“
I přes dvě prohry nebyl trenérský tým s výkony družstva nespokojen. „Odehráli jsme slušné zápasy. Ve druhém utkání byl znát posun zvlášť v obraně 0:6, pak jsme si vyzkoušeli také obranu 1:5. Zodpověděli jsme si řadu otázek, ale spousta nových se také objevila. Je na čem pracovat,“ ví Poloz.
V zápasech dostalo prostor všech 21 hráček, které se kempu zúčastnily. „V každém zápase jsme s Polkami drželi krok 45 minut, pak nás srazila špatná pětiminutovka. Scénář zápasů byl v obou případech prakticky totožný, výsledek poznamenala hra v početní nerovnováze – jak v oslabení, tak v přesilovce, ani jedna z těchto pasáží nám nevyšla. Hra v početní nerovnováze nám dělala velké problémy a byla důvodem toho, že jsme prohráli,“ dodal ještě Poloz.
Další sraz čeká juniorský výběr 18. června v Kynžvartu. „Teď během čtrnácti dnů budou hráčky dodělávat maturity a přijímací zkoušky na vysoké školy. Opět se navíc potýkáme s problémem, že některé týmy trénují, jiné ne. Hráčky proto dostaly individuální tréninkové plány, během jedenáct dní mají připraveno 8 tréninkových jednotek. Současně ale nechceme zasahovat do kompetencí klubů a věříme, že individuální příprava hráček proběhne ve spolupráci klubovými trenéry.“
V Kynžvartu už hráčky čeká podobný zápasový a tréninkový režim jako na EURU. „Plánujeme tři zápasy ve čtyřech dnech. Mezinárodní soupeře jsme pro tento termín zajistit nemohli, ale velmi nám pomohou kluby. Poměříme se za zavřenými dveřmi, jde nám především o to dát hráčkám adekvátní zápasovou zátěž v rozsahu, který je čeká na šampionátu,“ vysvětlil Poloz. Přesto pak hráčky přece jenom prověří i kvalitní zahraniční protivník. Na závěrečném kempu v Brně se bezprostředně před odjezdem na šampionát Češky utkají dvakrát s Rakušankami.
Mezistátní přípravná utkání:
Česká republika – Polsko 24:29 (11:12)
Sestava a branky České republiky: Königová 3, Holečková 1, Daňková 1, Farářová 1, Kuxová, Draxlerová, Kubálková 1, Vostárková 4, Štipčáková, Holeňáková, Poláková 4, Dybalová, Smějová, Lásková 3, Cholevová 3/1, Hejlová 1.
Česká republika – Polsko 21:24 (10:11)
Sestava a branky České republiky: Königová 4, Holečková 2, Daňková, Farářová 1/1, Kuxová 3, Draxlerová, Kubálková, Vostárková, Štipčáková, Holeňáková 2, Drozdová 1, Dybalová, Smějová 5/2, Lásková, Machačová 2, Pazderová 2.
Další program českého týmu juniorek
18. – 25. 6. 2021 Tréninkový kemp (Kynžvart)
30. 6. – 18. 7. 2021 Tréninkový kemp (Brno) a EHF EURO W19