MOL Liga: Most ve šlágru porazil Slavii, Zlín si v dohrávce s přehledem poradil s Pískem

05/10/2024 | soutěže
Pěti zápasy ve středu pokračovalo čtvrté kolo MOL Ligy. Olomouc dlouho držela krok s Michalovci, závěr však patřil Iuventě. Bodovaly i další dva slovenské celky. Dunajská Streda s přehledem zvítězila v Hodoníně a poprvé také vyhrála Šaľa, když porazila Plzeň. Kynžvart zvládl bez větších potíží zápas s Porubou a připsal si další dva body. Do Mostu přicestovala pražská Slavia, jež může litovat konce prvního poločasu, který ji připravil o dobrý výsledek. Sobota nabídla poslední duel, v němž Zlín uzavřel kolo domácí výhrou nad Pískem.

Iuventa si udržela neporazitelnost

DHK Zora Olomouc – Iuventa Michalovce 23:32 (12:16) | 2. 10. 2024
Nejvíce branek:
Machačová 7, A. Kubálková 6, Kräuterová 3 – Dvorščáková 9, Klučková 5, Pejović 4
Diváci: 199

Zlomové momenty: Iuventa, jakožto papírový favorit zápasu, si začala budovat náskok po čtvrt hodině hry. V 19. minutě zvyšovala na 10:6 Iryna Kompaniiets. Hanačky ještě dokázaly držet s Michalovci krok do 26. minuty, kdy na 11:13 snižovala Michaela Krajčová. Olomouc se držela na dostřel i ve druhé půli. Ještě v 51. minutě korigovala na 21:24 Anna Kubálková, poslední minuty ale byly pro domácí Zoru příliš kruté, jelikož Olomouc přidala do konce utkání už jen dvě branky a Iuventa toho dokázala využít k dotáhnutí zápasu do vítězného konce.

Zajímavost zápasu: Olomouci se nedá upřít bojovnost. Iuventa několikrát v utkání odskočila i na pětibrankový rozdíl a zdálo se, že o osudu utkání bude brzy rozhodnuto. S tím se však hráčky Zory nechtěly smířit a do posledních chvil slovenského vicemistra trápily.

Nejlepší střelkyně: Dvaadvacetiletá Alena Dvorščáková si proti Olomouci s chutí zastřílela a jejích devět branek zajistilo Iuventě vítězství.

Co výsledek znamená: Michalovce společně s Dunajskou Stredou nadále vévodí soutěži s plným počtem bodů. Olomouc je se dvěma body na osmém místě.

Pozápasové ohlasy:
Lucie Fabíková, trenérka DHK Zora Olomouc:
„Jsem strašně zklamaná, protože přesto, že soupeř byl výrazným favoritem, hodně jsme bojovaly, ale bohužel nás srazily naše chyby a neplnění našich taktických pokynů, které jsme si řekly a na co jsme si měly dát pozor. Bohužel ani tentokrát nepřestalo naše neproměňování a to nás vždy srazí na kolena.“

Peter Kostka, trenér Iuventa Michalovce: „Jsem hlavně rád, že jsme olomouckou kletbu zlomili, protože Iuventa tři roky v Olomouci nevyhrála a už jsme to měli i v hlavách, připravovali jsme se hlavně na specifické prostředí a pracovali jsme na nastavení v psychice, protože jsme neměli moc prostoru na přípravu. Polovinu družstva jsme měli na reprezentaci, měli jsme skoro po dvou týdnech společný trénink, takže opravdu to bylo hlavně o mentálním nastavení. Ukázali jsme si 3 až 4 útočné akce domácích, připravili jsme si řešení a jsem moc rád, že jsme to zvládli. Myslím si, že jsme ukázali kvalitu a trpělivost, vyřešili jsme i hru 7 na 6, která nám tu dělala problém loni. Ale samozřejmě bylo tam několik technických chyb, které si nemůžeme dovolit, hlavně když jdeme hrát Evropský pohár.“

Diváci: 180

Zlomové momenty: Kynžvart nechtěl ponechat nic náhodě a od prvních minut na hřišti dominoval. Na konci deváté minuty zvyšovala Sofiia Bezruková už na 6:1. Západočešky i v dalších chvílích potvrzovaly roli favoritek a výsledkem bylo poločasové vedení 19:9. Po změně stran Kynžvart dál kontroloval hru a vypracoval si až dvanáctibrankový náskok. V poslední čtvrthodině ale Ostravanky dokázaly zkorigovat skóre na rozdíl pěti branek.

Zajímavost zápasu: Pouze tři hráčky Poruby se postaraly o 23 branek svého týmu. Jmenovitě to byly Karolína Rajová, Magda Kašpárková a Kristina Rajová.

Nejlepší střelkyně: Hned dvě hráčky se v tomto klání dokázaly prosadit devětkrát. Na straně Kynžvartu to byla Marie Poláková a za Porubu byla nejúspěšnější Karolína Rajová.

Co výsledek znamená: Kynžvart si připsal druhou výhru v řadě, čímž poskočil na pátou pozici. Poruba jako jediná zůstává bez bodu na posledním dvanáctém místě.

Vyloučení: 0:4

Zlomové momenty: Český tým vydržel se slovenskými mistryněmi držet krok pouze v úvodní desetiminutovce. Poté už Dunajská Streda přebrala otěže zápasu do vlastních rukou a po chvíli už vedla o pět branek (11:6). Slovenky nepolevovaly a dvouciferného rozdílu ve skóre dosáhly ve 36. minutě po trefě Dóry Csernyánszky (22:12). Zbytek utkání už se nesl ve vyrovnaném duchu a Dunajská Streda se tak mohla radovat z dalšího zisku dvou bodů.

Zajímavost zápasu: Hráčky z Hodonína i přes velký výkonnostní rozdíl hrály velmi čistě. Za celé utkání nebyly jedinkrát vyloučeny, a dokonce neobdržely žádnou kartu.

Nejlepší střelkyně: Jovana Ilić si výrazně polepšila v tabulce střelkyň, když se proti Hodonínu trefila sedmkrát. V předchozích třech duelech přitom zaznamenala celkem šest branek.

Co výsledek znamená: Dunajská Streda zůstává s Iuventou na špici tabulky, přičemž Hodonín se s jedním bodem drží na desáté pozici.

Diváci: 146

Zlomové momenty: Plzni se hrubě nevydařil úvod utkání, když po jedenácti minutách prohrávala po brance Márie Holešové 0:8. Slovan si svůj náskok pohodlně udržoval a do kabin si odnesl devítibrankové vedení 16:7. Ve 40. minutě dokázala snížit na 14:18 Markéta Polanková, to však bylo ze strany Plzně vše. Šaľa znovu zabrala a dotáhla utkání do vítězného konce.

Zajímavost zápasu: Mladý tým ze západu Čech v jednom z nejdůležitějších zápasů sezony proti tabulkovému soupeři nezvládl začátek utkání, což by v konečném zúčtování mohlo hrát roli.

Nejlepší střelkyně: V barvách Plzně vyčnívala zejména teprve sedmnáctiletá Markéta Polanková, která konto Slovanu zatížila sedmi brankami. Třikrát se trefila ze značky sedmimetrového hodu.

Co výsledek znamená: Plzeň se s jedním bodem propadla na jedenácté místo. Šaľa si naopak připsala první body a z posledního dvanáctého místa poskočila na osmé.

Pavel Farář, trenér DHC Plzeň: „V zápase rozhodl vstup do utkání, kdy jsme zejména v útočné fázi byli vyloženě neefektivní, nedokázali jsme jedenáct minut vstřelit gól a soupeř si vytvořil osmibrankový náskok, který pak už v podstatě celý zápas udržoval. Defenziva podpořena skvělým výkonem Markéty Růžkové nám fungovala, ale v útočné fázi jsme si nedokázali vytvořit dostatečné střelecké příležitosti tak, aby byly nebezpečné a dostávali jsme góly z rychlých útoků, což nás sráželo dolů. Druhý poločas jsme sice se soupeřem herně srovnali krok, ale nedokázali jsme smazat jeho náskok.“

Šlágr kola ovládl Baník

DHK Baník Most – DHC Slavia Praha 34:26 (15:10) | 2. 10. 2024
Stříšková 8, Szarková 7, Kuxová 4 – Schreibmeierová 6, Holečková 5, Vostárková 4
Rozhodčí: Josef Čapek - Lukáš Veselý
1/0 – 0
Vyloučení: 4:2
Diváci: 525

Zlomové momenty: Prvních dvacet minut zápasu bylo vyrovnanou záležitostí, avšak následujících pět minut se Slavia neprosadila, a to víceméně rozhodlo o osudu celého utkání. Poločasové skóre se zastavilo na hodnotě 15:10 pro domácí Most. Podobný náskok si Baník udržoval i po většinu druhé půle a konečný osmibrankový rozdíl si vypracoval až v závěrečných minutách hry.

Zajímavost zápasu: Hráčky Černých andělů se dokázaly oklepat po porážce od Dunajské Stredy a proti dalšímu velkému sokovi předvedly přesvědčivý výkon.

Nejlepší střelkyně: Opora reprezentace Adéla Stříšková se v předchozích třech zápasech rozjížděla pomaleji, avšak s osmi brankami proti Slavii zazářila.

Co výsledek znamená: Most se díky výhře dotáhl právě na Slavii a oba týmy mají po šesti bodech. Pražanky naopak po první porážce ztratily kontakt s vedoucí Iuventou a Dunajskou Stredou.

Joao Florencio, trenér DHK Baník Most:
„Byl to pro nás velmi náročný zápas po nepříjemné porážce v Dunajské Stredě v uplynulém týdnu. Slavia je velmi kvalitní tým, který letos ještě neprohrál, mají mladé šikovné, bojovné hráčky a my jsme věděli, že to bude náročný zápas, protože budeme bojovat nejen proti Slavii, ale také sami se sebou. Teď si myslím, že jsou děvčata spokojená, výhru si zasloužila, protože se snažila a bojovala. Samozřejmě ne všechno bylo ideální, ve druhé půli jsem si musel vzít oddechový čas, protože jsme ztráceli kontrolu nad hrou, ale následně jsme dalších patnáct minut odehráli velmi dobře a jsem rád, že jsme zápas dovedli do vítězného konce.“

Daniel Čurda, trenér DHC Slavia Praha: „Od nás to byl možná trochu zabrzděný a ustrašený výkon, zbytečně jsme hráli v křeči. Jako pozitivum vidím, že začátek utkání jsme zvládli, byl to vyrovnaný výkon, pak domácí hráčky utekly v přechodové fázi, daly některé jednoduché góly z rychlého útoku a tím se chytily. Rozhodně byl z jejich strany větší tlak ze spojek, my jsme se zbytečně prali s domácí obranou a nehráli s takovou uvolněností a lehkostí. Ve druhé půli už byl rozdíl o osm branek a v tu chvíli jsme zjistili, že prakticky nemáme co ztratit a vrátili jsme se do zápasu, protože jsme najednou začali hrát uvolněně a dostali se na rozdíl tří gólů. V závěru opět domácí házenkářky ukázaly svou kvalitu a rychlými situacemi, kdy my jsme neproměnili, a pak museli spěchat, se jim opět povedlo vytvořit si znovu rozhodující náskok a dotáhly utkání zaslouženě do vítězného konce.“

FOTO+TOP: Jan Pimper (DHK Baník Most)

V dohrávce nedaly Valašky Písku šanci

Handball club Zlín – Sokol Písek 31:25 (15:11) | 5. 10. 2024
Nejvíce branek: Polomíková 8, Herbočková 7, Filípková 5 – Korešová 10, Indráková 5, Stellnerová 4
Rozhodčí: Václav Horáček – Milan Letev
Sedmimetrové hody: 0/2 – 7/7
Vyloučení: 3:3
Diváci: 285

Zlomové momenty: Úvod zápasu byl vyrovnaný, dlouho moc branek nepadalo. Po 10. minutě se ale zlínské hráčky dokázaly pomalu utrhávat a do poločasu si vytvořily čtyřgólový náskok, a hlavně ho už ve 36. minutě rozšířily na sedm branek. Tento náskok si už domácí házenkářky udržovaly až do konce.

Zajímavost zápasu: Zlín pětkrát v řadě Písek neporazil, čtyřikrát z toho prohrál. Tentokrát ale sérii nezdarů na domácí půdě utnul.

Nejlepší střelkyně: Nejlepší střelkyní byla znovu Iveta Korešová, která si připsala rovných deset branek. Sedmkrát přitom skórovala ze sedmičky.

Co výsledek znamená: Zlín se díky třem výhrám ze čtyř zápasů posunul na páté místo tabulky, na kontě má ale shodný počet bodů jako třetí Most a čtvrtá Slavia. Písek zůstal se čtyřmi body sedmý.