Motivace Herního konceptu mládeže ČSH
Motivace
V KM ČSH jsme přesvědčeni, že naším společným cílem (komise mládeže, krajských svazů a trenérů mládeže) je vytvořit ideální podmínky pro rozvoj dovedností každé hráčky, každého hráče úměrně jejich věku a vývoji. Nadchnout naše mladé hráčky a hráče pro házenou a systematicky podporovat růst jejich herních schopností prostřednictvím tréninkového obsahu, metod, ale i utkání. Herní koncept ČSH vychází z Obecného konceptu metodiky ČSH. Uvádí ho v praxi. Implementuje doporučené dovednostní stupně přímo do hry tak, aby bylo možné propojit tréninkový proces s herní praxí – utkáním, a tím podpořit přirozený vývoj hráčů.
KM ČSH spatřuje klíč k vytvoření ideálních podmínek v zavedení předepsaných povinných obranných systémů v soutěžích žactva, které mají umožnit atraktivní cestu dětí v přirozeném herním prostředí – v utkání házené, a ve změně velikosti míče pro žákovské kategorie. Úpravy se přizpůsobují přirozené pohybové aktivitě dětí, nekladou složitá omezení, ani složité herní úkoly a umožňují takticky nespoutanou hru.
Herní koncept ČSH spatřuje klíč k vytvoření podnětného prostředí ve dvou oblastech:
• Předepsané obranné systémy – Aktivní bránění (Víceřadé obranné systémy)
• Změna velikosti míče
Aktivní bránění (Víceřadé obranné systémy) neboli působení obránců na velkém prostoru s orientací na zisk míče, umožňuje začínajícím hráčkám a hráčům rozvíjet řešení základních herních situací v házené, tedy situací jeden na jednoho, úměrně svému věku a přímo ve hře. Herní koncept ČSH provází hráče postupnou změnou obranných systémů od osobní obrany u začínajících hráčů, přes dvouřadé obranné systém až k variabilním obraným systémům u staršího žactva. Hra tak pomáhá aplikovat naučené a rozvíjet individuální kreativitu v měnících se herních situacích. Podporuje odvahu riskovat jak v obraně, tak v útoku, orientovat se v prostoru a správně se rozhodovat.
Změna velikosti míče umožní hráčkám, i hráčům mít hru více pod kontrolou. Zvolené menší velikosti míčů podporují správné provedení hodu, pevné držení míče v jedné ruce, snadnější manipulaci i správné provedení hodu. S menším míčem se mladé hráčky i hráči mohou více soustředit na řešení herních situací a zažít více pozitivních pocitů při úspěšném zakončení. Více vstřelených branek je to, co dělá házenou pro děti atraktivní.
Děti samozřejmě chtějí vyhrávat, ale pozornost nás trenérů by neměla být zaměřena na výsledky. Neměly by být hlavním cílem nás trenérů, stejně jako není cílem Herního konceptu ČSH drilovat předepsané obranné herní systémy pro jednotlivé kategorie. Aktivní bránění by mělo vycházet z přirozené pohybové aktivity dětí a do popředí zájmu by měly vystoupit herní situace jeden na jednoho – jak z pohledu obrany, tak útoku.
Aktivní bránění nejenže rozvíjí obranné dovednosti, pomáhá také ke zdokonalení útočných dovedností hráčů a hráček.
Hlavním cílem je vychovat hráčky a hráče s širokou škálou herních dovedností, orientací ve hře, odvahou riskovat a schopností adaptovat se na měnící se herní styly. Menší míč hráčkám a hráčům umožní mít hru tzv. „pod kontrolou“ a soustředit se na nejlepší řešení právě těchto herních situací, které považujeme za nejdůležitější v moderní házené.