V severních Čechách odstartovali společnou On-line ligu
Myšlenka On-line ligy přišla ze Středočeského kraje, rychle se ale rozšířila do dalších regionů. Minulý týden odstartovala společná On-line liga Ústeckého a Libereckého krajského svazu házené.
Od října všechny děti trénovaly házenou maximálně on-line. Pomalu se vrací na tréninky na venkovní hřiště, zápasů proti soupeřům se ale asi jen tak nedočkají. „Některé týmy si vymyslely své vlastní soutěže, ale jsou i tací, kteří netrénovali skoro vůbec. Proto návrh do zapojení online ligy měl v našem regionu skvělé ohlasy,“ popisuje situaci krajská manažerka Libereckého krajského svazu házené Petra Houserová.
On-line liga totiž na rozdíl od virtuálních tréninků nabízí dětem možnost alespoň na dálku společně se spoluhráči soutěžit proti soupeřícím týmu, znovu se podílet na týmové výsledku a společné radosti.
„Právě tím se mně a dalším trenérům tento projekt zalíbil. Je pojatý formou soutěže proti ostatním družstvům. Mají tak možnost soutěžit, porovnávat se se soupeři a neustále se zlepšovat. Tím bychom chtěli, aby se dětem vrátila chuť ke sportování a aby měly nějakou motivaci,“ vysvětluje Houserová, jejíž slova doplňuje i její kolega Jiří Günl, manažer Ústeckého kraje: „Jsme rádi, že se řada klubů zúčastnila. Naším cílem je vrátit dětem chuť trénovat a soutěžit mezi sebou.“
On - line liga v Libereckém a Ústeckém kraji odstartovala 12. dubna a navazuje na podobný formát ze Středočeského kraje. V každém týdnu proti sobě soutěží dva týmy v pěti daných disciplínách. Každému týmu se započítá sedm nejlepších výkonů jeho hráčů, výsledky týmů se porovnají a vítězné družstvo tak vstřelí gól. Výsledkem tak může být skóre 5:0, 4:1 nebo 3:2. „Hráči a hráčky přes týden splní dané disciplíny a výsledky posílají trenérům, kteří dané hodnoty zapisují do tabulky. My výsledky zpracujeme a zapíšeme do systému. Rozhodli jsme se ale oproti středočeskému formátu pozměnit některé disciplíny. Zařadili jsme například člunkový běh, jelikož nám to přišlo pro hráče efektivnější a chtěli jsme do plánu zařadit i více fyzických dovedností,“ vysvětlil k samotnému principu soutěže i náplni disciplín Günl.
V Libereckém kraji se do on-line ligy zapojily kluby TJ – Elektro Praga Jablonec nad Nisou a Liberec Handball, v Ústeckém HK FCC Město Lovosice, DHK Baník Most, HK Baník Most a HK Spartak Ústí nad Labem.
„Ohlasy od trenérů z těchto oddílů jsou jen a jen pozitivní, dětem tento projekt dodal motivaci a podpořil jejich soutěžního ducha. Po prvním týdnu od startu On-line ligy jsou děti nadšené a chtějí se neustále zlepšovat, aby výsledky byly co nejlepší,“ těší Houserovou.
Vítáme všechnu pomoc pro návrat dětí ke sportu, říká trenérka malých libereckých házenkářů Hájková
Do projektu On-line ligy se bez váhání a s nadšením zapojili malí házenkáři z klubu Liberec Handball. Trenérka Renata Hájková má radost, že děti alespoň virtuálně opět soutěží. „Když děti nevidí ostatní, nehrají zápasy, ztrácí motivaci na sobě pracovat,“ říká Hájková.
Proč jste se rozhodli zapojit do on-line ligy?
V současné situaci vítáme s širokým úsměvem na tváři jakoukoli iniciativu, týkající se pomoci dětem vrátit se zpět ke sportování. Děti potřebují vidět konkurenci, potřebují se srovnávat s druhými a vědět jak na tom jsou, na čem mají zapracovat. Díky tomuto projektu se opět mohou porovnávat tak, jak by to normálně dělaly při zápasech. Teď budou soupeřit alespoň v této on-line podobě zápasů.
Jaká je situace ve vašem klubu ohledně motivace a trénování dětí?
Všechny naše kategorie již trénují venku společně, samozřejmě za dodržení aktuálních protiepidemických opatření. Potkáváme se s mírným poklesem účasti na trénincích, což jsme ale očekávali. Vydrží jen ti, kteří ten sport opravdu chtějí dělat. Ti, kteří ho dělat nechtějí, už se k němu po více než roce opravdu nevrátí. Je to právě i kvůli motivaci. Když se nehrají zápasy, některé děti nemají potřebu na sobě makat, protože jak už jsme zmiňovali výše, nevidí ostatní. Online liga by v této problematice mohla být velmi užitečná.
Jaké jsou ohlasy dětí a rodičů ve vašem klubu na zapojení do on-line soutěže?
V drtivé většině pozitivní. U mladších dětí je to komplikovanější, protože rodiče s nimi mají spousty starostí. Ale u mladších a starších žáků jsme se nesetkali s jedinou negativní reakcí. Všichni jenom kvitovali iniciativu svazu, kterou se snaží dostat děti zpět do hry.
Kluci se teď můžou předvést a ukázat, jak se během on-line tréninků posunuli, říká trenér malých Lovců Pěkný
Nejmenší házenkářští Lovci budou proti soupeřům z okolí bojovat on-line. Klub HK FCC Město Lovosice se zapojil do nového projektu Ústeckého a Libereckého krajského svazu házené, a tak se i svěřenci Pavla Pěkného budou měřit s vrstevníky na dálku.
Proč jste se rozhodli zapojit do on-line ligy?
Do online ligy jsme se rozhodli zapojit z důvodů oživení našeho tréninkového plánu a zvýšení motivace našich svěřenců. Chlapci teď budou mít možnost se díky online lize porovnávat s výkony hráčů z jiných klubů a budou moci předvést, jak moc se za dobu online tréninků posunuli.
Jaká je situace ve vašem klubu ohledně motivace a trénování dětí?
V našem oddílu se snažíme trénovat v režim online. Máme online tréninky a k tomu připravené tréninkové plány, které mají udržet naše svěřence ve fyzické kondici. Chlapci nám musejí zasílat data z jejich tréninků, buď v podobě screenshotů z aplikací, v nichž vidíme data o běhu - čas, vzdálenost, tempo, srdeční frekvence a podobně, a nebo v podobě videa, abychom mohli dohlížet i nad technikou daných cviků. Musím říct, že kluci jsou plně motivování k návratu na tréninky.
Jaké jsou ohlasy dětí a rodičů ve vašem klubu na zapojení do on-line soutěže?
Kluci jsou natěšení, jak jsem již zmínil, těší se na porovnání s chlapci z jiných oddílů.