Juniorské reprezentační celky si připsaly historicky první body do žebříčku plážovkářského Evropského poháru
Největší pozornost se na turnaji v rámci českých celků bezesporu upínala k juniorskému reprezentačnímu výběru (Czech Lionss), složenému z hráčů ročníků 2001 až 2005. Základ tohoto týmu tvořili účastníci loňského dorosteneckého Mistrovství Evropy ve Varně, na kterém při svém premiérovém vystoupení vybojovali čeští mladíci celkové deváté místo se skvostnou bilancí pěti výher a dvou těsných porážek!
Po prvním, jeden a půl denním srazu, který proběhl těsně před Vánocemi, pokračovala příprava nově se tvořícího juniorského reprezentačního celku lednovým ostrým startem v mezinárodním turnaji, na kterém měli Češi možnost poměřit síly s kvalitními evropskými soupeři z Velké Británie, Polska, Maďarska, Chorvatska a Slovenska.
„I přes velmi nepříznivou epidemiologickou situaci se pořadatelům turnaje, před kterými tímto hluboce smekáme, podařilo do Prahy dostat devět velmi kvalitních, převážně zahraničních, družstev čímž nám nepřímo vytvořili skvělé podmínky přípravy,“ pochvalovali si možnost zahraniční konfrontace na úvod hodnocení trenéři Pavel Farář a Martin Hríb: „Několik hráčů základní sestavy se nám z důvodů karantény a dalších komplikací spojených s nemocí Covid-19 těsně před turnajem omluvilo. Tím jsme ale dostali možnost vyzkoušet přímo v zápasech další nové hráče, kteří by mohli do budoucna zaplnit volná místa po těch, kteří od nové sezóny tvoří základní osu indoorové dorostenecké reprezentace.“
V základní skupině turnaje se Češi postupně utkali s polským týmem Piotrków Trybunalski, anglickým London Beach HC, maďarským Fervásem BHC a již tradičními soupeřem ze slovenského týmu Limpopo. „Jak se dle výsledků nakonec ukázalo, nalosováni jsme byli do té těžší základní skupiny. V prvním utkání jsme si poradili s týmem z Maďarska. Ve druhém jsme bohužel nestačili na Velkou Británii a podlehli ji na nájezdy. V posledním utkání skupiny jsme ale výborným výkonem přehráli na nájezdy družstvo Polska, což nám otevřelo cestu z prvního místa tabulky rovnou do semifinále,“ shrnul účinkování v základní skupině trenér Farář a v hodnocení pokračoval: „Osudným se nám nakonec stal opět tým Velké Británie, který si přes čtvrtfinálový zápas také vybojoval postup do semifinále. Na zkušeného soupeře ze zámoří se nám bohužel ani tentokrát nepodařilo najít recept, a tak jsme se úspěšně, opět na nájezdy, poprali o konečné třetí místo turnaje s chorvatským Záhřebem.
Předváděná hra a nasazení všech hráčů splnila naše očekávání a zároveň nám i odhalila nedostatky, na kterých budeme dle možností přípravy pracovat. I přesto, že dnů na přípravu nebude mnoho, věřím, že dokážeme opět postavit a naladit tým tak, abychom byli úspěšní,“ hodnotil účast na turnaji převážně pozitivně Pavel Farář. „Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům za přístup a vzornou reprezentaci, klubům pak za jejich uvolnění.“
Zkušenosti z mezinárodních měření sil budou potřeba především v případné červencové kvalifikaci o postup na seniorské EURO 2023, která je vysněným cílem juniorského celku chlapců i dívek.
Na mezinárodním turnaji v Praze se krom mužského juniorského výběru, který mohl čerpat ze zkušeností nasbíraných za poslední rok, představil také úplně nově vznikající reprezentační tým juniorek, „Na turnaji Prague Open Beach Handball jsme se poprvé představili jako ženská (juniorská) reprezentace, a to teprve po třech absolvovaných výběrových tréninkových jednotkách, které proběhly v prosinci 2021. Právě z tohoto důvodu jsme turnaj pojaly spíše jako poznávací akci. Vytvořily jsme dva týmy nezávisle na výkonnosti hráček. Cílem bylo především to, aby holky dostaly dostatek herního prostoru a my měly možnost vidět, jak za různých herních situací reagují, poznat jejich přednosti a postupně profilovat hráčky na jednotlivé posty,“ odhalily zákulisí přípravy ženského týmu trenérky a zároveň i dlouholeté hráčky plážové házené Marcela Šplechtová a Iveta Cvingráfová.
Ženského turnaje, který byl také zařazen do Evropské beachhandballové tour (EBT- obdoba Poháru EHF) se zúčastnilo celkem šest družstev, stejně jako v případě mužské části s účastí kvalitních zahraničních týmů. Hned první zápasy odehrály juniorky proti chorvatskému týmu BHC Záhřeb, konečnému vítězi turnaje, se kterým i přes prohru dokázaly odehrát vyrovnané pasáže utkání. „V průběhu turnaje byla k naší radosti vidět zvyšující se herní výkonnost, která vygradovala v utkání o konečné třetí místo a britským celkem London GB. Holky postupně získávaly herní sebevědomí a v týmu se začaly profilovat hráčky, které se nebojí vzít v rozhodujících chvílích zodpovědnost na sebe. Vedle formujícího se útoku se začaly formovat i obranné dvojice, trojice. Velmi dobrou práci odvedly také obě brankářky,“ těší trenérky Šplechtovou a Cvingráfovou progres, který na svých svěřenkyních v průběhu turnaje pozorovaly.
Ve vyrovnané základní skupině obsadil český tým, hrající pod bojovným názvem „Czech Lioness, čtvrté místo, ze kterého postoupil do čtvrtfinále a následného semifinále, kde už českému výběru chybělo proti pozdějšímu vítězi turnaje BHC Záhřeb štěstí, a hlavně více zkušeností. V posledním utkání si v dramatickém souboji s britským London GB mladé Češky po shot-outech zapsaly první body do evropské soutěže EBT, když stejně jako čeští junioři obsadily bronzovou příčku turnaje.
Z účinkování nově se tvořícího reprezentačního výběru mají trenérky Marcela Šplechtová a Iveta Cvingráfová velkou radost, oceňují bojovnost i týmového ducha, ale uvědomují si, že stále mají na čem pracovat, jak po herní, tak i taktické stránce.
„Musíme uznat, že jsme byly velmi mile překvapeny. Pro naše děvčata to byla první zkušenost s profesionální plážovou házenou, a přesto se dokázala poprat s tlakem a zkušenostmi soupeřek, které spolu více méně ve stejném složení objíždí evropské turnaje plážové házené již několik let. Máme před sebou spoustu práce, musíme natrénovat několik herních variant a systémů, které nám pomohou vypořádat se s různými typy obran a herních stylů našich soupeřů. Dále musíme najít dalších alespoň 5-6 hráček, které doplní širší reprezentační výběr, nicméně už teď ale vidíme, že tým má velký potenciál a jsou v něm hráčky s rozdílnými přednostmi a kvalitami. Teď už bude pouze na nás, abychom dokázaly všechny tyto přednosti zapracovat do celkové herní koncepce tak, aby byly co největším přínosem pro celý tým,“ popisují trenérky základy dlouhé cesty, která před celou plážovou házenou v Česku ještě stojí.
Další příprava juniorských celků je plánována na březen 2022, kdy opět proběhnou jeden a půl denní reprezentační srazy, o kterých budeme informovat na webových stránkách a sociálních sítích.
Obsáhlou fotogalerii z celého turnaje si můžete prohlédnout ZDE.
Foto + Foto TOP: HNB/Prague Open Beach Handball