Chance Extraliga: Zubří stáhlo velké manko, Plzeň si ale první výhru pohlídala

10/04/2023 | soutěže
Velikonoční pondělí nabídlo první zápas druhé semifinálové série play-off Chance Extraligy. V Plzni si to domácí Talent rozdal se Zubřím. To se už v prvním poločase dostalo do velkého manka, se kterým se ale popralo. Ve vedení už však až do samotného konce soupeře nevystřídalo a bod tak doma zůstal favorizovaným Západočechům.

Diváci: 870

Zlomové momenty: Důležitý byl už první poločas. Talent si začal tvořit vedení v úvodních minutách, po čtvrthodině hry vedl dokonce už o sedm branek 10:3. Zubří poté ale začalo fungovat dobře a s tímto velkým mankem si poradilo, do poločasové pauzy ho stáhlo na pouhý jeden gól. I do druhé části ale Plzeň vstoupila lépe a okamžitě zase odskočila. Od 50. minuty si připsala tři branky v řadě, čímž se dostala do pětigólového náskoku. Zubří se ještě snažilo, v poslední pětiminutovce už mu na vyrovnání stačily pouze dvě branky. Jenže Plzeň se znovu trefila třikrát v řadě a vítězství si pojistila.

Zajímavost zápasu: Střelce sedmimetrových hodů v tomto duelu zrovna neprovázelo štěstí. Z celkových devíti sedmiček jich hned pět zůstalo nevyužito.

Nejlepší střelec: Ve střelecké listině jsou zapsaní dva hráči se sedmi brankami. Jsou jimi Pavel Bajer a Matěj Havran z týmu hostů. Oba zaznamenali všechny své góly ze hry.

Mládí vpřed: Kromě zmíněných kanonýrů Bajera s Havranem se trefil čtyřikrát jednadvacetiletý Lukáš Mořkovský. Stejně starý David Mazurek přidal dvě branky, a stejný počet zvládl i sedmnáctiletý plzeňský Daniel Bláha.

Co výsledek znamená: Talent bere první bod v semifinálové sérii. Ta bude ale patrně velice vyrovnaná, Zubří v některých pasážích hry dokázalo soupeře potrápit, dokázalo se vypořádat i s velkým mankem a v příštím středečním duelu ho navíc požene i domácí publikum.

Pozápasové ohlasy:
Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje:
„Z prvního bodu mám radost, ale výkon byl zatím náš nejhorší v letošním play-off. I když gólman Štěpán Krůpa odchytal perfektní zápas, my jsme soupeře vrátili dvakrát do zápasu především vlastními chybami. Přesto jsme celé utkání vedli a vyhráli ho, to vidím jako dobrý vklad. Ale víme, že je potřeba se v dalších zápasech zlepšit. Zejména v útoku jsme tam měli spoustu situací řešit jinak, ne tak zbrkle, i v obraně jsme chvílemi povolili, tam musíme být agresivní, nutit soupeře k chybám. Mám pocit, že kdybychom v první půli udrželi vysoké tempo o něco déle, byl by zápas jednodušší. Je však třeba si uvědomit, že proti nám stojí Zubří, to jsou kluci, kteří se nevzdávají. Ve středu u nich to bude v bouřlivé atmosféře ještě agresivnější. Zubří nebude chtít připustit, abychom získali mečbol. Já věřím, že podáme lepší výkon, než v prvním duelu.“

Daniel Režnický, pivot Talent tým Plzeňského kraje: „Hráli jsme se Zubřím, těžko jsme mohli čekat, že to bude snadný zápas. Oni mají velmi kvalitní mančaft, dokazují, že do semifinále patří, i když se jim v sezoně možná nedařilo podle představ. Za stavu 10:3 jsme asi malinko polevili v obraně, začali nás přehrávat. Důležité bylo, že nesrovnali, ale i my jsme nedali spoustu šancí, mohli jsme soupeři odskočit daleko dřív. Famózní výkon podal jejich gólman Krůpa, možná jsme mu některými ranami pomohli my, ale byl výborný. V Zubří nás čeká těžký úkol, bývá tam plná hala. Ale jsme rádi, že lidi chodí, vyhecuje to i nás. Důležitý bude vstup do zápasu. Musíme zlepšit kvalitu střelbu.“

Peter Dávid, trenér HC ROBE Zubří: „My jsme selhali při proměňování šancí, v první půli nás vychytal Filip Herajt, selhání po přestávce nechápu. Měli jsme tam hluchou fázi, kdy Plzeň zagresivnila obranu, přišla úplně jinak nažhavená. My jsme nevyhrávali souboje jeden na jednoho. Domácí získali komfortní náskok, který už udrželi. Škoda tutovky z pravého křídla, kdy jsme mohli vyrovnat. To by ještě zamíchalo kartami. Je to smůla, musíme se do odvety doma poučit. Kvalita Plzně je velká, vyhráli základní část, doma jsou strašně silní. My lepíme sestavu, vypadl nám Mika, dohrávali jsme s dvacetiletými mladíky. To není výmluva, ale realita. Doma hrajeme už ve středu, to je pro nás katastrofální na přípravu. Přijedeme někdy v šest sedm ráno, kluci jdou do práce. Je to kvůli České televizi, která nás vyměnila za záznamy z jiných sportů. Nechápu tenhle hrací systém, ale tak to je, musíme to respektovat.“

Matěj Havran, spojka HC ROBE Zubří: „Na začátku utkání a potom ještě ve druhé půli jsme měli dvě pasáže, kdy jsme nedokázali gólmana Herajta překonat ani z nejvyloženějších šancí. Domácí získali náskok a ten si i díky širší lavičce pohlídali. Ale já tam vidím i světlé momenty směrem k dalším zápasům. Dokázali jsme přehrát vysunutou obranu Plzně, ale neproměňovali jsme. Když jsme nepřeklopili vedení na svoji stranu, psychicky nás to zlomilo. Zvlášť venku je to potom složitější. Ale Zubří hodně sází na domácí neporazitelnost, Plzni se navíc u nás moc nedaří, chceme tuhle sérii protáhnout. Věříme, že sérii obrátíme ve svůj prospěch a vyhrajeme na čtyři zápasy.“