Chance Extraliga: Karviná v dramatickém souboji přetlačila Lovce a ve finále vyzve Talent

27/04/2024 | soutěže
Talent postupuje po třech výhrách v sérii s Kopřivnicí až do finále, i když v posledním utkání uhájil nejtěsnější možné vítězství 27:26. Karviná svůj souboj s Lovosicemi prodloužila do čtyř zápasů, třetí bod přitom získala tím nejtěsnějším možným způsobem, když Lovce porazila až po sedmičkách. Baník si to tak s Plzní rozdá ve finále o titul a Kopřivnice zabojuje o bronzové medaile s Lovosicemi.

Diváci: 932

Zlomové momenty: Kopřivnice začala lépe a brzy se dostala do dvougólového náskoku. Po čtrnácti minutách hry ale domácí zabrali, vyrovnali a sami si vzali čtyřmi zásahy v řadě vedení na svou stranu. Do konce první poloviny se ještě oba týmy několikrát střelecky prostřídaly, ale do šaten odcházela spokojenější Plzeň, která vedla 18:14. Ze začátku druhé půlky se hosté udržovali na dostřel, nicméně od 44. minuty domácí opět odskočili a získali tím klíčový náskok.

Zajímavost zápasu: Prvnímu semifinálovému klání přihlíželo v Plzni 932 diváků.

Nejlepší střelec: Na domácí straně byl nejproduktivnější Milan Škvařil se sedmi góly, za hosty osmkrát přesně pálil Edwin Brito Benítez.

Co výsledek znamená: Plzeň se po domácí přestřelce ujala vedení v sérii 1:0. Kopřivnice ale hned na úvod duelu dala jasně najevo, že chce mistra v sérii trápit.

Pozápasové ohlasy:
Milan Škvařil, hráč Talent tým Plzeňského kraje: „Play-off je nejdůležitější, na tribuně jsem se se zraněním trápil. První střelou jsem se chytil, cítil jsem se dobře, na vlastním výkonu je to pak znát. Soupeř přijel po postupu namotivovaný a nabuzený. Posledních pět minut pak byli celkem skleslí, velký rozdíl ve skóre je důležitý. V Kopřivnici přijde plná hala, musíme to zvládnout.“

Jan Hanus, hráč KH ISMM Kopřivnice: „Rozhodlo to, že Plzeň udělala méně chyb než my. V prvním poločase jsme hráli s klidnou hlavou, šli jsme do vedení a dalo se na to dívat. Pak nám možná i došly síly, tak se kupily chyby. Plzeň u nás doma ale nečeká nic lehkého, protože naši fanoušci dokáží udělat peklo. Play-off bere síly, cestování také, ale není se na co šetřit, je to semifinále! Je čest reprezentovat město tak daleko ve vyřazovací fázi.“

FOTO+TOP: Hynek Sladký (Talent tým Plzeňského kraje)

Diváci: 731

Zlomové momenty: Plzeň hned od začátku nastavila vysoké tempo, které se odrazilo ve skóre. Po šestnácti minutách totiž vedla už o osm branek. Do poločasu se náskok sice nezvýšil, ale vysoké vedení dokázal úřadující mistr hlídat. Druhý poločas skončil remízou, což však Západočechům vůbec nemuselo vadit, jelikož ve výsledku berou další bod a v sérii vedou už 2:0.

Zajímavost zápasu: Semifinálová série mezi Plzní a Kopřivnicí se těší velkému diváckému zájmu, druhé utkání navštívilo přes sedm stovek fanoušků.

Nejlepší střelec: Hostující Jakub Douda zazářil s jedenácti góly a jako jediný hráč v utkání výrazněji střelecky vyčníval. Na straně domácích se Martin Střelec, Pavel Musálek a David Lefan srovnali na třech trefách.

Co výsledek znamená: Plzeň se nezalekla bouřlivé atmosféry v Kopřivnici a v sérii se ujímá vedení 2:0.

Tomáš Sklenák, trenér KH ISMM Kopřivnice:
„V první řadě bychom chtěli poděkovat všem našim skvělým fanouškům a městu za podporu, že zase přišlo tolik lidí a trošku jsme to tady v Kopřivnici pobláznili. Za to opravdu moc děkuji. Zápas byl o poločasech. V prvním poločase jsme vyprodukovali hodně technických chyb, což nás stálo osm gólů do šatny. Druhý poločas už šlo vidět, že když bojujeme a relativně držíme naše věci, můžeme hrát i s takovými silnými týmy jako je Plzeň. Nebudeme se na nic vymlouvat, Plzeň je zkrátka plně profesionální tým, na hřišti vždy musíme nechat všechno a určitě bez těch chyb, abychom dokázali držet s Plzní krok. Určitě neskládáme zbraně, máme ještě jeden zápas. Připravíme se na něj a zkusíme to otočit, uvidíme, jak to dopadne.“

Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje: „Jsme spokojení. Po dvou zápasech vedeme 2:0, což je velmi důležité. Mám radost, že jsme celý zápas byli ve výrazném vedení. Věděli jsme, že v Kopřivnici to bude hodně těžké, tvrdý zápas s velkou podporou fanoušků a s velkým nasazením domácích hráčů. Jsem přesvědčen o tom, že pro Kopřivnici to bylo hodně důležité utkání, protože jet za stavu 0:2 do Plzně pro ni nebude zcela jistě jednoduché. Z tohoto pohledu jsem rád, jakým způsobem jsme zápas zvládli. Čekali jsme to těžší. Důležité zápasy, a obzvlášť v play-off, se velmi často rozhodují třeba v posledních deseti minutách. Tohoto stresu jsme se ušetřili, a tím jsme i dokázali ušetřit síly některých hráčů.“

Plzeň si po těsné výhře vybojovala finále

Talent tým Plzeňského kraje – KH ISMM Kopřivnice 27:26 (15:15) | 21. 4. 2024
Nejvíce branek: Bláha 7, J. Douda 5, Stehlík 5 – R. Doležel 5, Polcar 4, Hanus 4
Rozhodčí: Jiří Králíček – Milan Letev
Sedmimetrové hody: 7/4 – 2/1
Vyloučení: 3:3
Diváci: 980

Zlomové momenty: Domácí se už po necelých osmi minutách hry prostříleli do pětibrankového vedení, jenže Kopřivnice se po povedené sérii sama dostala do jednogólového náskoku. Nakonec odcházely oba celky do šaten za nerozhodného stavu a vyrovnaná partie pokračovala i ve druhé části hry. V 56. minutě odskočil Talent na rozdíl dvou branek, který už Moravané nedokázali stáhnout.

Zajímavost zápasu: Kopřivnice sehrála s Plzní nejvyrovnanější zápas od dubna 2021, kdy s Talentem ve čtvrtfinále play-off padla až po sedmičkách.

Nejlepší střelec: Plzeň sedmi góly táhl Daniel Bláha, zatímco z kádru Kopřivnice nejvíce střelecky vyčníval Radek Doležel s pěti zásahy.

Co výsledek znamená: Talent se znovu probojoval až do finále, kde narazí na lepšího ze série mezí Karvinou a Lovosicemi. Kopřivnice vyhlíží souboj o bronzové medaile.

Diváci: 1082

Zlomové momenty: Hned na začátku utkání se oba celky rozstřílely. Hra se přelévala z jedné strany na druhou a v zakončení byli hráči velmi produktivní. V první polovině se ani jednomu týmu nepodařilo odskočit, a tak se do kabin odcházelo za stavu 19:19. Tento trend ve druhé polovině pokračoval, rozhodovalo se až v závěru, kdy se domácí dostali do tříbrankového trháku, který už byl nad síly Lovců.

Zajímavost zápasu: Domácí dominance Karviné ve vzájemných zápasech pokračuje. Naposledy Lovosice ve Slezsku vyhrály před třemi lety.

Nejlepší střelec: Dominik Solák prokázal své schopnosti v zakončení a trefil se jedenáctkrát, za hosty devětkrát úspěšně pálil Marek Hniďák.

Co výsledek znamená: Karviná je v sérii favoritem a připisuje si první bod, Lovosice ale ukázaly, že se s Baníkem hodlají porvat o každý gól.

Michal Brůna, trenér HCB Karviná:
„Bylo to utkání dvou velkých protikladů. Měli jsme 80% úspěšnost střelby, ale na druhou stranu zase nejslabší brankáře za celou sezonu. Zápas se divákům musel líbit, rozhodovaly maličkosti. Lovosice věděly, že nemusí, takže se dostaly do pohody. Měli jsme s nimi problémy v obraně.“

Dominik Solák, hráč HCB Karviná: „Bylo to spíše útočné utkání, obrany se moc nepředvedly. Chtěl bych poděkovat divákům, atmosféra byla perfektní. Bylo to těžké a bojovné utkání, teď musíme zregenerovat a pojedeme do Lovosic.“

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Nepředstavovali jsme si, že padne tolik gólů. Byla to přetahovaná, musíme se z utkání poučit. Je vidět, že s Karvinou můžeme hrát.“

Pavel Horák, hráč HK FCC Město Lovosice: „Hrálo se nám lépe, než jsme předpokládali. Měli jsme děravou obranu, ale ani Karviné to vzadu moc nefungovalo. U nás to pokusíme zlepšit, jinak to byl super zápas.“

Lovosice zabraly a vyrovnávají sérii

HK FCC Město Lovosice – HCB Karviná 28:26 (11:13) | 13. 4. 2024
Horák 7, Motl 6, Chotěborský 5 – Patzel 8, Solák 6, Růža 3
Sedmimetrové hody: 6/5 – 1/1
Vyloučení: 2:2
Diváci: 914

Zlomové momenty: Hned zkraje utkání se sice domácí dostali do vedení, nicméně Karviná ke konci prvního dějství zabrala a vybudovala si dokonce náskok dvou branek. Vedení si hosté po většinu druhé půlky udržovali, jenže Lovosice svůj výkon stupňovaly tak dlouho, až necelých osm minut před koncem srovnaly. Tříbrankovou sérií v samotném závěru navíc strhly duel na svou stranu a v sérii vyrovnávají na 1:1.

Zajímavost zápasu: Před rokem a pěti dny dokázali Lovci ovládnout první duel v semifinále s Karvinou po sedmičkách, tentokrát vyrovnávají ve druhém utkání série.

Nejlepší střelec: Pavel Horák zapsal na straně domácích sedm úspěšných zásahů, zatímco Jonáš Patzel v týmu soupeře ještě o jeden více.

Co výsledek znamená: Lovosice v prvním utkání, které prohrály jen o dva góly, ukázaly svou sílu. Tentokrát ale na severu Čech slaví, a tak je série srovnaná na 1:1.

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „My jsme měli jasný plán, co chceme hrát. Věděli jsme, že aby ten plán mohl fungovat, tak tomu musí všichni věřit a musíme být disciplinovaní a neskutečně odhodlaní. Klukům jsem říkal, že není nic lepšího než hrát před fantastickou atmosférou, která tady byla. Kluci to splnili do puntíku. Zápas byl pro ně extrémně fyzicky náročný, protože soupeř má rotaci hráčů větší než my. Obrovský klobouk dolů před kluky, kteří tam byli, ať už to byli čtyřicátníci Horák s Motlem, nebo dorostenec Pokorný s loňským dorostencem Vojířem. My jsme to zvládli takticky, v prvním poločase nás limitovala úspěšnost střelby. Ukázali jsme neskutečnou vůli a hlad po vítězství a to byl ten mix k tomu, že jsme zápas zvládli.“

Pavel Vojíř, spojka HK FCC Město Lovosice:
„V prvním poločase nás limitovala úspěšnost střelby. Obrana naopak šlapala dobře a třináct obdržených gólů za poločas je určitě nízké číslo. Ve druhé půli se nám to podařilo změnit a zápas jsme pak dotáhli do vítězného konce. Budeme se snažit to zopakovat i za týden v Karviné.“

„Gratuluji Lovosicím k dobrému a odvážnému zápasu a hře sedm na šest. Bravo pro mladého Pavla Vojíře, který do akcí chodil po celé utkání po hlavě a byl tím rozdílovým hráčem. Buď sám dokončil akce, nebo byl schopný je dohrát dále. Je to 1:1. Už jsme byli ale i v horší situaci loni, kdy jsme prohrávali 0:1. My se budeme připravovat na další zápas a budeme dělat všechno pro to, aby ta série skončila 3:1 pro nás.“

Patrik Fulnek, spojka HCB Karviná:
„Rád bych poděkoval našim fanouškům za to, že přijeli, atmosféra byla z obou stran skvělá. Co se týká hry, tak v dresu soupeře rozhodl mladý Vojíř, i na pravé straně měly Lovosice mladé kluky. My se z toho musíme poučit a přenést tlak i na pravou stranu, abychom nehráli jen na dva hráče.“

Diváci: 1100

Zlomové momenty: Už v samotném úvodu začala diktovat tempo utkání Karviná, na prvních pět tref Baníku dokázali Lovci reagovat jen jednou. Navíc v poslední desetiminutovce první půle předvedli domácí něco podobného, tentokrát se ale prosadili hned sedmkrát s jediným přerušením soupeře. Ve druhém poločasu zvládli Slezané odskočit až na šestnáct branek a závěr duelu drželi pevně v rukou.

Zajímavost zápasu: Na první domácí semifinálový zápas dokázala Karviná přilákat 1082 diváků, tentokrát ještě číslo překonala. Utkání přihlíželo 1100 fanoušků.

Nejlepší střelec: Karviná střelecky vládla, sedmi trefami se přitom blýskl domácí Denis Harabiš. Po šesti zásazích zapsali jeho spoluhráč Dušan Živanov a hostující Jan Kupa.

Co výsledek znamená: Baník ukázal svou sílu a na domácí palubovce vybojoval důležitý druhý bod. K postupu mu tak stačí už jen jedno vítězství, zatímco Lovosice potřebují uspět v obou zbývajících zápasech.

Diváci: 713

Zlomové momenty: Oba týmy se povedenými brankovými sériemi přetahovaly o vedení, které si nakonec do poločasu odnášel Baník. Po čtyřech trefách Lovosic v řadě ale bylo znovu vyrovnáno a domácí dokonce v samotném závěru sahali po výhře, jenže v čase 59:59 vyrovnal Petr Široký. Následovaly tak sedmičky, v nichž rozhodla pátá série, kdy se za Lovosice neprosadil Pavel Horák, ale karvinský Ondřej Skalický už nezaváhal.

Zajímavost zápasu: Opakoval se velmi podobný scénář jako ve druhém duelu série. Karviná znovu na severu Čech v poločase vedla, což však nastartovalo Lovce k výrazně lepšímu výkonu ve druhé půli. Tentokrát ale otočku nedotáhli až do konce.

Nejlepší střelec: Oba nejaktivnější hráči zaznamenali po sedmi brankách. Jan Kupa táhl ofenzivu Lovosic, Ondřej Skalický zase rozhodující sedmičkou poslal Karvinou do finále.

Co výsledek znamená: Baník po napínavé bitvě postupuje do finále, kde své síly poměří s Plzní. Lovosice zase čeká souboj o bronzové medaile s Kopřivnicí.

Roman Jelínek, trenér HK FCC Město Lovosice: „Pro nás je to bezprostředně po utkání zklamání. Šli jsme do zápasu s tím, že v něm necháme úplně všechno a budeme bojovat. Ale o kousek nám to uteklo a jsme zklamaní možná o to víc, že jsme sahali po tom si vynutit páté utkání. Zápas se hrál ve skvělé atmosféře, kde nechyběly pěkné akce a bojovnost. Na můj vkus jsme vyprodukovali zbytečně moc chyb, a tím jsme sami sebe dostávali pod tlak. Teď musíme vypnout hlavu, oklepat se a připravit se na zápas o třetí místo.“

Jiří Motl, křídlo HK FCC Město Lovosice:
„Gratuluji soupeři k postupu do finále. Tohle byla reklama na házenou. První poločas se vydařil Karviné, ve druhém se nám podařilo stáhnout výraznější vedení soupeře. Pro tuhle kulisu, která tu byla, proto to hrajeme. Za mne super zápas, sedmičky jsou již loterie. Loni jsme vyhráli my, letos Karviná. My chceme určitě urvat třetí místo a přivézt do Lovosic zase po roce placku.“

Martin Galia, asistent trenéra HCB Karviná:
„Tohle asi všichni chceme, aby nám házená dělala radost. V některých fázích to bylo vypjaté, místy tvrdé, úžasní diváci a na konci trochu emoce. Ale proto to hrajeme. My jsme to v Lovosicích chtěli ukončit, to se nám podařilo a věřím tomu, že tentokrát dokážeme Plzeň porazit a získat titul. To je náš cíl.“

Ondřej Skalický, křídlo HCB Karviná: „Vypjaté, bojovné utkání. Vyšla nám poslední kombinace a v sedmičkách jsme uspěli, takže nemám co dodat.  Bravo Lovci, byl to těžký zápas a přeji vám, ať máte znovu medaili.“